← Vsi članki
AI

Kateri AI model izbrati za programiranje? Pomembna je cena na nalogo, ne cena tokena

4. oktober 20266 min branja
Avtor: Matej Spevan / CreateAI. Vire, omejitve in način popravkov opisuje uredniška politika.

Pri izbiri AI modela za programiranje večina najprej pogleda cenik: koliko stane milijon vhodnih in izhodnih tokenov. Zveni logično, a v praksi pogosto pelje v napačno smer. Cenejši token ne pomeni cenejše naloge, če model za rešitev potrebuje več korakov, več pregledovanja kode in več ponovnih poskusov.

Zanimivo sliko ponuja benchmark CursorBench 4.0, kjer Cursor za vsak model in stopnjo razmišljanja objavlja uspešnost, povprečni strošek na nalogo, porabo tokenov in število korakov agenta. Spodaj so številke, kot so bile objavljene v času priprave članka. Preverite jih v viru, saj se modeli, cene in različice benchmarka hitro spreminjajo.

Zakaj cenik tokenov zavede

Strošek naloge je približno produkt treh stvari: cene tokena, števila porabljenih tokenov in števila korakov, ki jih agent naredi. Dražji model, ki do rešitve pride hitreje, je lahko skupaj cenejši od cenejšega, ki dolgo išče.

Primer iz benchmarka: po objavljenih cenikih je Opus 5.5 na tokene precej dražji od Grok 4.7 (4 $ / 20 $ proti 2 $ / 6 $ na milijon vhodnih/izhodnih tokenov). Kljub temu je povprečna naloga z Opus 5.5 na srednji stopnji stala 2,91 $, z Grok 4.7 na visoki stopnji pa 4,69 $. Opus je porabil okoli 38 tisoč tokenov in 54 korakov, Grok okoli 56 tisoč tokenov in 71 korakov. Višja cena enote je bila poplačana z manj dela.

Rezultati CursorBench 4.0

Model / stopnja Uspešnost Povp. strošek na nalogo Tokeni Koraki
Opus 5.5 Max 57,8 % 13,43 $ 218 k 185
Opus 5.5 High 56,0 % 3,97 $ 53 k 68
Opus 5.5 Medium 52,5 % 2,91 $ 38 k 54
Sonnet 5.5 High 47,8 % 1,67 $ 37 k 41
Grok 4.7 XHigh 46,3 % 6,01 $ 70 k 88
Grok 4.7 High 43,9 % 4,69 $ 56 k 71
GPT-5.6 Sol Max 41,7 % 8,23 $ 43 k 99
Grok 4.7 Medium 41,6 % 3,49 $ 37 k 60
Sonnet 5.5 Medium 39,2 % 0,70 $ 16 k 22
GPT-5.6 Luna Max 35,9 % 1,03 $ 87 k 208
GPT-5.6 Sol High 35,7 % 2,85 $ 16 k 41
Grok 4.7 Low 33,1 % 1,58 $ 16 k 40
GPT-5.6 Luna High 29,4 % 0,25 $ 23 k 64
Composer 2.5 27,7 % 0,68 $ 17 k 41

Vir podatkov: Cursor. Stroški so izračunani iz dejansko porabljenih tokenov in objavljenih cen.

Kaj iz tabele res sledi

1. Višja stopnja razmišljanja hitro postane draga

Pri Grok 4.7 se uspešnost od stopnje Medium do XHigh dvigne z 41,6 % na 46,3 %, povprečni strošek pa s 3,49 $ na 6,01 $. To je približno 72 % več porabe za nekaj več kot 4 odstotne točke boljši rezultat.

Pri Opus 5.5 je razlika še izrazitejša: stopnja Max doseže 57,8 % proti 56,0 % pri High, a stane 13,43 $ proti 3,97 $. Za 1,8 odstotne točke plačate več kot trikratnik.

2. Sonnet 5.5 izstopa po razmerju med ceno in kakovostjo

Sonnet 5.5 High doseže 47,8 % pri 1,67 $ na nalogo. Grok 4.7 High doseže 43,9 % pri 4,69 $. V tem benchmarku je torej Sonnet hkrati uspešnejši in približno 64 % cenejši.

Sonnet 5.5 Medium je pri 39,2 % in 0,70 $ za vsakdanje delo verjetno najbolj zanimiva točka v tabeli.

3. Cena na uspešno rešeno nalogo je bolj poučna od cene na poskus

Strošek na poskus ne upošteva, da se vsi poskusi ne obnesejo. Grob pregled dobite, če strošek delite z uspešnostjo:

Model / stopnja Približen strošek na uspešno rešeno nalogo
GPT-5.6 Luna High 0,85 $
Sonnet 5.5 Medium 1,79 $
Composer 2.5 2,45 $
Sonnet 5.5 High 3,49 $
Opus 5.5 High 7,09 $
Grok 4.7 Medium 8,39 $
Opus 5.5 Max 23,23 $

To je poenostavitev: naloge niso enako težke in cenejši model lahko zataji ravno pri najzahtevnejših. Služi kot orientacija, ne kot natančen izračun. Pri najcenejših modelih pa je treba upoštevati tudi, da rešijo predvsem lažje naloge.

Kaj benchmark ne pove

  • Ni vaša koda. CursorBench meri naloge v določenem okolju. Vaš projekt, jezik, velikost kodne baze in slog dela lahko dajo drugačen vrstni red.
  • Strošek v naročnini ni isto kot strošek v API-ju. Cursor loči skupine omejitev: po zapisu v izhodiščnem viru Grok in Composer porabljata ločen sklad od modelov Claude, GPT in Gemini. Dolarska primerjava zato ne pove neposredno, kako hitro vam bo zmanjkalo mesečne kvote. Preverite aktualne pogoje svojega paketa.
  • Rezultati zastarajo. Cursor sam navaja, da benchmark sproti posodablja. Številke iz tega članka obravnavajte kot posnetek stanja.
  • Uspešnost ni vse. Pomembni so tudi pregledljivost sprememb, kakovost kode in koliko popravkov potrebujete po končani nalogi.

Praktična strategija: začnite poceni, stopnjujte po potrebi

Namesto da vse naloge poganjate na najmočnejši nastavitvi, jih razdelite:

  1. Vsakdanje delo (manjši popravki, komponente, preprosti testi): Sonnet 5.5 na stopnji Medium.
  2. Zahtevnejše naloge (več datotek, logika, odpravljanje težjih napak): Sonnet 5.5 High.
  3. Ko obtičite: Opus 5.5 High. Stopnjo Max prihranite za redke primere, kjer je vsaka odstotna točka vredna več kot strošek.
  4. Dolge avtonomne naloge: izberite model, ki ga imate v naročnini v ločenem skladu, in stopnjo Medium, ne najvišje. Višja stopnja pri Grok 4.7 prinese zmerno izboljšavo za precej višjo porabo.
  5. Enostavna opravila (preimenovanja, formatiranje, dokumentacija): najcenejši model, ki nalogo še reši.

Pravilo: višjo stopnjo vklopite šele, ko nižja ne uspe, ne vnaprej.

Kako to preveriti na svojih nalogah

  1. Izberite 5 do 10 resničnih nalog iz zadnjih tednov.
  2. Poženite jih z dvema ali tremi nastavitvami.
  3. Zabeležite, ali je naloga uspela, koliko korakov je agent naredil in koliko popravkov ste morali dodati sami.
  4. Izračunajte strošek na uspešno nalogo in primerjajte.

Če želite oceniti porabo tokenov pri svojih promptih, uporabite števec tokenov. Širši pogled na stroške AI orodij v podjetju najdete v članku Cena AI naročnin za podjetja, primerjavo za poslovno uporabo pa v Claude vs ChatGPT za slovenska podjetja.

Pogosta vprašanja

Ali je dražji model vedno boljša izbira?

Ne. Dražji model lahko nalogo reši hitreje in z manj koraki, vendar to ni pravilo. Odločilno je razmerje med uspešnostjo in celotnim stroškom naloge, ne cena na token.

Katera stopnja razmišljanja je najbolj smiselna?

Za večino vsakdanjih nalog srednja stopnja, višjo pa uporabite šele po neuspehu. Po objavljenih podatkih zadnja stopnja običajno prinese majhno izboljšavo za nesorazmerno višji strošek.

Ali lahko zaupam samo enemu benchmarku?

Ne. Benchmark je dober začetek za primerjavo, a ga dopolnite z lastnim preizkusom na nalogah iz svojega projekta.

Zakaj je lahko cenejši model na koncu dražji?

Ker lahko porabi več tokenov, naredi več korakov in potrebuje več ponovnih poskusov. Skupni strošek je odvisen od celotnega poteka naloge.

Povzetek

Izbira modela ni vprašanje »najmočnejši ali najcenejši«. Za večino dela se po podatkih CursorBench dobro odreže Sonnet 5.5 na srednji ali visoki stopnji, Opus 5.5 High prihranite za težje primere, najvišje stopnje pa uporabite izjemoma. Najbolj zanesljiv test ostane vaš lasten: nekaj resničnih nalog, merjen strošek in jasno merilo uspeha.

Pomoč pri izvedbi

    SEO in GEO pregled ter izvedba izboljšav

    🛠 Uporabite orodje, ki spremlja ta vodič

    LLM Token Counter — brezplačno orodje, ki implementira priporočila iz tega članka.

    Odprite LLM Token Counter →

    Sorodni članki

    AI
    AI chatbot za spletno stran: od odgovorov do rezervacij
    Kaj lahko AI chatbot naredi na spletni strani? Praktičen vodič za podporo, povpraševanja in rezervacije ter razlike med chatbotom in AI agentom.
    AI
    AI konektorji: kako povezati Claude in ChatGPT z Gmailom, Drivom in Slackom
    Kaj so AI konektorji, kateri obstajajo za Gmail, Drive, Slack in CRM, kaj z njimi dejansko pridobite in katera dovoljenja morate urediti pred vklopom.
    AI
    Koliko stane AI za podjetje? Cene naročnin v 2026
    Pregled cen Claude in ChatGPT naročnin za podjetja v 2026: osebni paketi, ekipni paketi, Enterprise in API. Kaj je vključeno, kaj se doplača in kako oceniti strošek.

    Potrebujete pomoč pri implementaciji?

    Brezplačen 30-minutni posvet z našo ekipo.

    Brezplačen posvet →
    AI modeli za programiranje: primerjava cene in uspešnosti (CursorBench) | CreateAI